
Нормативна база
Діяльність закладів дошкільної освіти в умовах воєнного стану регулюються низкою нормативних документів, зокрема, Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», листом ДСНС України від 14.06.2022 № 03-1870/162-2 «Про організацію укриття працівників та дітей у закладах освіти» та листами МОН:
Команда Міністерства освіти і науки підготувала та оприлюднила підбірку корисних матеріалів для педагогів і батьків, які стануть у нагоді при спілкуванні з дітьми дошкільного віку, які опинилися в складних обставинах внаслідок збройної агресії російської федерації та оголошення в Україні воєнного стану.
Матеріали для педагогів містять інформацію про програмне забезпечення, відео та друковані матеріали з досвіду роботи педагогів, завдання освітнього напряму, а також поради щодо роботи з дітьми та батьками.
Матеріали для батьків допоможуть зорієнтуватися при спілкуванні з дітьми дошкільного віку, зняти напругу та стрес, відволікти дітей від складних ситуацій цікавими дослідами та експериментами, казками, поробками, а також іграми, які сприятимуть соціалізації та адаптації дитини в нових умовах.
Подані матеріали містять також корисні поради для батьків.
У підбірку увійшли матеріали з сайту МОН, ЮНІСЕФ, обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти, Українського інституту розвитку освіти, ВГО «Асоціація працівників дошкільної освіти», ТОВ «Українська академія дитинства», НВЗО Школа-ліцей «Обдаровання», наукових і педагогічних працівників сфери дошкільної освіти.
Нагадаємо, ЮНІСЕФ і МОН запустили дитячий онлайн-садок НУМО з розвивальними відео заняттями для дітей 3–6 років. Проєкт покликаний допомогти батькам зайняти дитину пізнавальними активностями, і тим самим відволікти дітей від воєнної дійсності.
Дистанційна робота закладу в період воєнного стану
У ситуації, в якій сьогодні опинилася Україна, постає питання організації освітнього процесу в умовах воєнного стану в країні. У методичних рекомендаціях щодо окремих питань діяльності закладу дошкільної освіти у 2022/2023 навчальному році відведено цілий розділ:
«Щодо реалізації освітнього процесу в ЗДО з використанням дистанційної форми здобуття освіти».
В умовах сьогодення організація освітнього процесу повинна відбуватися з урахуванням безпекової ситуації за допомогою очної, дистанційної або змішаної форми роботи.
В умовах запровадження дистанційної форми організації освітнього процесу батьки мають стати партнерами педагогічних працівників. Тобто перша робота має здійснюватися саме з ними, а вже потім з їхніми дітьми. В закладах дошкільної освіти взаємодія з родинами в умовах впровадження дистанційної освіти можлива у форматі «педагог – батьки – дитина». У зв’язку з тим, що у дітей ще не сформовано багато навиків, таких як опанування самостійного читання, вміння роботи з ІКТ, самоорганізація тощо, вони не можуть займатися самостійно, без допомоги батьків.
Завданням педагога стає необхідність отримати підтримку батьків. Для цього потрібно створити комфортні умови і для них. Необхідно продумати свою роботу так, щоб зацікавити батьків можливим виконанням завдань у робочий час, надати можливість дітям навчатися з друзями, підвищити інтереси дитини до знань, зацікавити добіркою завдань тощо. Головне – не перенавантажувати, не «завалювати» батьків посиланнями.
Метою дистанційного навчання дітей є створення та систематизація цифрового інформаційно-освітнього ресурсу, що дає дітям можливість отримати освіту вдома, а також – надати фахову педагогічну підтримку та консультативну допомогу батькам тих, що навчаються. Діти мають можливість переглядати відео-заняття, вивчати навчальний матеріал, грати в цікаві інтерактивні розвиваючі ігри, виконувати творчі завдання.
У нашому закладі помічником в організації та плануванні дистанційної роботи є дошка Padlet.
Інтерактивна дошка Padlet – це універсальна онлайн-дошка для оформлення всіх основних матеріалів із заданої теми в одному місці. Багатофункціональний ефективний інструмент для організації колективної роботи, що дозволяє долучатися до її наповнення всім спеціалістам закладу. Padlet працює на всіх пристроях: мобільних, планшетах, нетбуках. Створену дошку можна розмістити в соціальних мережах, зберегти у форматі PDF, вставити в блог, що значно полегшує процес співпраці з батьками під час організації дистанційної навчальної діяльності.
Сервіс Padlet можна використовувати в освітньому процесі як:
-
місце для структурованого зберігання матеріалів;
-
майданчик для розміщення навчальних матеріалів;
-
дошка оголошень;
-
дошка для презентації результатів дитячих робіт, звітності;
-
місце для спілкування педагогів з батьками.
Доповнення дошки Padlet - це навчальні та розвиваючі відеоматеріали, посилання на спеціальні онлайн-ігри, власні розробки педагогів, цікаві вправи, творчі завдання та ін.
Вересень Тема: «Ми маленькі дошкільнята»

Відео заняття
Відео заняття - це помічник для батьків дошкільнят, щоб діти могли розвиватися навіть в умовах, коли заклад освіти не функціонує.
- заняття проводять кваліфіковані педагоги, спеціалісти нашого закладу;
- відеозаняття створені з використанням комп’ютерних технологій обробки відео. Заняття відбуваються на яскравому, цікавому для дітей тлі з анімаційними ефектами, зазвичай це групові приміщення садочку,
добре знайомі дітям;
- усі відео заняття проводяться у цікавій та доступній для дітей дошкільного віку формі, з елементами гри;
- усі відеозаняття батьки можуть знайти на ютуб каналі закладу за посиланням.
Розвиваючі заняття сприяють комплексному розвитку дитини. Як і під час очної форми організації роботи закладу, створені онлайн заняття є з різних розділів програми: ознайомлення з навколишнім світом, розвитку мовлення та математики, творчі заняття – малювання, аплікація, ліплення з пластиліну та солоного тіста, створення іграшок з паперу, а також заняття на розвиток пам’яті та уваги, заняття з використанням дидактичних ігор та ін. Заняття є як з окремих розділів програми так і інтегровані.
Заняття призначені для дітей від раннього віку до 6 років. Розподілені відповідно до тематики тижня.